czwartek, 9 lutego 2017

Pergaminowa kartka

Tym razem chciałabym pokazać hendmejdową kartkę, którą wykonałam w technice pergaminowej.


Warto od razu zwrócić zwrócić uwagę, że prace tego typu nieraz są nazywane pergamano, co nie jest poprawne, gdyż nazwa ta odnosi się wyłącznie do holenderskiej firmy, oferującej narzędzia i materiały do tej techniki. 
To tak tylko dla porządku ;)

Wracając do mojej kartki. Bardzo lubię tę metodę, chociaż nie należy ani do najłatwiejszych, ani tym bardziej do najszybszych. Na końcowy efekt trzeba zapracować nieraz wiele godzin.
Nie jestem jakąś wielką ekspertką w tej dziedzinie, ale chciałabym pokrótce przedstawić "czym to się je". Może po przeczytaniu mojej pisaniny komuś się spodoba i zacznie przygodę z kalką? Kto wie! :)

Co nam będzie potrzebne?
  • przede wszystkim kalka techniczna (pergaminowa), o gramaturze najczęściej 150-160 g/m2 (można również stosować inne rodzaje, np 90 g, 200 g, ale praca z nimi będzie nieco trudniejsza),
  • narzędzia do cieniowania i wytłaczania - dedykowane do tego dłutka i kulki, bądź domowym sposobem np. wypisany długopis, spinacz itp.,
  • narzędzia do perforowania - niezbędne do wykonania fantazyjnych i koronkowych ramek; i tutaj również możemy użyć profesjonalnych narzędzi lub wykorzystać to, co mamy w domu, np. gruba igła krawiecka,
  • podkładka do wytłaczania i dziurkowania - specjalnie do tego przeznaczona lub po prostu podkładka pod myszkę komputerową, okładka grubych notesów itp., 
  • dobre nożyczki do do tworzenia ramek i wzorów, najlepiej z lekko wygiętymi końcówkami (jak do paznokci;) - muszą być naprawdę ostre,
  • przydają się różnego typu metalowe siatki, za pomocą których wykonamy koronki i wzory,
  • kredki, ołówki, wydrukowane grafiki, inne elementy ozdobne.

Nie jest to zamknięta lista, a raczej taka podstawowa. Oczywiście im więcej będziemy wykonywać prac tą techniką, tym bardziej będzie się opłacać inwestycja w narzędzia i szybko się przekonacie, że ciągle wam czegoś brakuje i przydałoby się coś jeszcze dokupić. Teraz, natychmiast - bo jest mi to niezbędne do życia! ;)

Jakie można uzyskać efekty?

Chciałabym teraz na kilku przykładach pokazać, jak mogą wyglądać różne warianty prac pergaminowych. Przedstawię fragmenty prac koleżanek z forum Pergaminowa pasja, z kalki potrafią zrobić prawdziwe cuda. Nie są to moje prace, jednak otrzymałam je od ww. osób z różnych okazji, więc zakładam, że są moje i mogę je pokazać :)

Cieniowanie  
Tego niestety trzeba się nauczyć, chyba że ktoś posiada bardzo duży talent plastyczny, bo i takich osobników się spotyka :) Ja osobiście nie potrafię i się tego nie uczę, znalazłam sobie inne sposób.
Cieniowanie - wyk. Iwona K (forum Pergaminowa pasja)

Wytłaczanie - kropeczki
Wytłaczanie pojedynczych punktów narzędziami kulkowymi możemy używać zarówno do tworzenia ramek, jak i samodzielnych wzorów.
Kropeczki - wyk. Monika (forum Pergaminowa Pasja)

Rysunki na kalce
Jeśli nie decydujemy się na wzór wykonany za pomocą samej kalki, np. cieniowanie, kropki, możemy, możemy sporządzić rysunek za pomocą kredek lub ołówka.
Rysunek kredkami - wyk. Gosia K. (Pergaminowa Pasja)
Rysunek ołówkiem - wyk. Ola K (Pergaminowa Pasja)

Elementy z kalki
Z kalki można również "wyciąć" elementy i zastosować indywidualnie, np. jako część większej pracy
Elementy - wyk. Ela Z. (Pergaminowa Pasja)

Ramki
A teraz coś, co osobiście lubię najbardziej, czyli rameczki. Większość moich prac pergaminowych to właśnie ramki otaczające wydrukowane grafiki. Wydruki na papierze wizytówkowym albo bezpośrednio na kalce z powodzeniem zastępują mi brak talentu rysunkowego :) Czasami też zamiast wydruku sprawdzają się inne elementy dekoracyjne.

Ramka z wydrukiem - wyk. własne
Ramka  - wyk. własne
Tutaj bardzo dobrze pasuje ostatnia moja pergaminowa kartka, która spowodowała, że przyszła mi ochota na takie podsumowanie tej techniki. Bo nie jest to rzecz jasna żaden kurs, tutorial, tylko tak jak pisałam na początku, krótkie przybliżenie tematu. Jeśli kogoś zainteresuje ten temat, serdecznie zapraszam na forum Pergaminowa pasja, gdzie można spotkać wiele życzliwych i utalentowanych osób, zyskać pomoc w trudnych początkach oraz pochwalić się swoimi dziełami, mniejszymi i większymi :)



Aha, jeszcze jedno. Powtarzam, że nie jestem ekspertem, dlatego niechętnie przyznaję, że mogły się tutaj wkraść jakieś przekłamania. Z góry przepraszam i proszę o ewentualne uwagi.

Pozdrawiam serdecznie,
Janka

8 komentarzy:

  1. Podziwiam, ale sama się nie zdecyduję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jasne, każdemu odpowiada coś innego :)
      Ja na pewno bym się nie zdecydowała na malarstwo ;)

      Usuń
  2. Piękne prace. O cierpliwości nie wspomnę :-) Miłego dnia :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Ci bardzo :) Z tą cierpliwością to różnie bywa, ale akurat do pergaminków jakoś ją znajduję ;)

      Usuń
  3. Bardzo ładne, a taka technika to dla mnie absolutna nowość :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję i zachęcam do spróbowania czegoś nowego :)

      Usuń
  4. Piękne te rameczki i pozostałe prace:). Już jakiś czas temu zachwyciły mnie prace pergaminowe, ale jeszcze to nie jest mój czas:). A Tobie wychodzi to świetnie:). Dziękuję za udział w moim candy. Zapraszam wkrótce na wyniki i pozdrawiam serdecznie:).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Ci :) Może kiedyś przyjdzie czas i na Ciebie, zachęcam do spróbowania :)

      Usuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli skrobniesz do mnie kilka słów!